Dieta turysty 60+

Podróżowanie to nie tylko odkrywanie nowych miejsc, ale także szansa na aktywność fizyczną i ruch na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że zdrowie i samopoczucie podczas podróży zależy również od właściwej diety. Zapewnienie organizmowi odpowiednich składników odżywczych jest kluczowe dla utrzymania energii i kondycji podczas zwiedzania.

Odpowiednio zbilansowana dieta i regularne posiłki w niewielkich porcjach (4-5 posiłków dziennie) to podstawa. Dotyczy to osób w każdym wieku i niezależnie od prowadzonego trybu życia. To oczywiście ogólne zalecenia, których warto przestrzegać każdego dnia. O czym warto przy okazji pamiętać w trakcie podróży?

Dieta w podróży

Jeśli chodzi o dietę turysty seniora, warto pamiętać o tym, żeby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość energii, białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin i minerałów. W diecie powinny się więc znaleźć produkty, które dostarczą energii na długi czas, takie jak pełnoziarniste pieczywo, ryż, kasze czy makarony. Jeśli decydujesz się na mięso, postaw na  to chude. Natomiast w przypadku nabiału, lepiej wybrać to bez laktozy.

Warto zwrócić też uwagę na to, aby posiłki były lekkostrawne, a jedzenie spożywane w trakcie wędrówek nie obciążało zbytnio układu pokarmowego. Dlatego dobrze sięgać po produkty, takie jak odpowiednio dobrane warzywa gotowane na parze czy owoce. I oczywiście należy dbać o odpowiednie nawodnienie –  zwłaszcza przy zwiększonym wysiłku fizycznym oraz wyższych temperaturach otoczenia.

Chociaż podróż może kojarzyć się nam z okresem odprężenia i dietetycznego poluzowania nawyków żywieniowych, to w czasie wędrówek lepiej unikać fast foodów, produktów odwadniających (mocna kawa i herbata oraz alkohol) oraz powodujących wzdęcia (m.in. rośliny strączkowe, produkty z laktozą, napoje gazowane, jabłka, cebula i czosnek, grzyby, warzywa kapustne). Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych dolegliwości i będziemy mogli w pełni cieszyć się wypoczynkiem.

Dieta dostosowana do indywidualnych potrzeb

Każda dieta powinna uwzględniać konkretne potrzeby danej osoby. Jej indywidualizacja to kluczowy element zdrowego odżywiania, szczególnie dla podróżujących osób starszych. Różnice w metabolizmie, stan zdrowia, ewentualne choroby czy alergie pokarmowe sprawiają, że istnieje potrzeba dostosowania planu żywieniowego do konkretnych potrzeb. Konsultacja z lekarzem i dietetykiem pozwoli na stworzenie spersonalizowanego planu, uwzględniającego nie tylko ilość spożywanych kalorii czy wagę, ale także specjalne wymagania dietetyczne.

Osoby z cukrzycą muszą chociażby kontrolować spożycie węglowodanów. Lekarz może dostarczyć też innych istotnych informacji na temat zdrowotnych ograniczeń żywieniowych oraz zalecić suplementy diety, które mogą być potrzebne (wystarczającej ilości większości witamin – poza witaminą D – dostarcza zbilansowana dieta, ale suplementacja może być niezbędna w przypadku stwierdzonych medycznie niedoborów).

Dietetyk może natomiast pomóc w zbilansowaniu posiłków, aby dostarczały wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach, z uwzględnieniem konkretnych preferencji żywieniowych i stylu życia. Warto skorzystać z takiej pomocy specjalistów, dzięki którym można cieszyć się nie tylko zdrowiem, ale i długimi podróżami!

Kontakt
Jesteśmy do Twojej dyspozycji! Skontaktuj się z nami, aby uzyskać dodatkowe informacje lub wsparcie w planowaniu bezpiecznych podróży dla seniorów.
Skontaktuj się z nami

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci imienia, nazwiska oraz adresu e-mail, podanych w powyższym formularzu, przez Fundację Sensoria zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. Urz. UE z 4.5.2016 r. L 119, str. 1), w celu udzielenia odpowiedzi na złożone zapytanie. Oświadczam, że wszelkie dane osobowe zostały przeze mnie podane dobrowolnie i znam przysługujące mi prawo dostępu do treści moich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody.
    Korzystamy z zabezpieczenia reCaptcha: Prywatność i Warunki.