Ruch to zdrowie, niezależnie od wieku. Staje się on jednak szczególnie ważny w przypadku seniorów. Regularna aktywność fizyczna ma bowiem ogromny wpływ na zdrowie, utrzymanie sprawności fizycznej oraz samopoczucie. To również doskonała recepta na dłuższe i bardziej satysfakcjonujące życie!
Po osiągnięciu pewnego etapu życia nasze ciała zaczynają słabnąć. Zmniejsza się liczba włókien mięśniowych, rośnie prawdopodobieństwo zachorowania na osteoporozę, coraz częściej pojawiają się bóle stawów. Uczucie osłabienia oraz dyskomfort przy wykonywaniu ruchu może zachęcać, aby go ograniczyć. To jednak błąd, który sprawi, że istniejące problemy szybko będą się pogłębiać. Właśnie dlatego warto zadbać o regularną aktywność fizyczną!
Korzyści aktywności fizycznej
Choroby serca i układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, rak jelita grubego, zaparcia, depresja – sposobem prewencji i leczenia tych i wielu innych dolegliwości, które szczególnie dotykają seniorów, jest aktywność fizyczna. Dzięki regularnemu ruchowi można jednocześnie zadbać o serce, układ krążenia, kondycję mięśni, zdrowie kości, a także psychikę.
Ruch to nie tylko pośrednie korzyści, ale również przyjemność sama w sobie. Utrzymanie zdolności do długich spacerów to okazja do wypoczynku na świeżym powietrzu. Samodzielność wykonywania codziennych czynności pozwala cieszyć się dobrym samopoczuciem oraz zachować aktywność w życiu społecznym i relacjach rodzinnych. Warto pamiętać, że dzięki sprawności fizycznej można nadążyć za wnukami, które przecież tak bardzo lubią spędzać czas ze swoimi dziadkami!
Aktywność fizyczna dla seniora
Przed podjęciem regularnej aktywności fizycznej warto skonsultować się z lekarzem, który może zalecić konkretne rodzaje ćwiczeń, dostosowane do indywidualnych potrzeb. Zwłaszcza, że również w przypadku seniorów, powinny się one wiązać się z pewnym – chociaż umiarkowanym – wysiłkiem. Nie należy więc ograniczać się wyłącznie do spokojnych i relaksujących spacerów.
Aby wyrobić sobie nawyk bycia aktywnym fizycznie, warto postawić na regularność. Wystarczy już 20-30 minut nordic walking dziennie, aby zachować ciało w dobrej formie. Oczywiście tę formę aktywności można zamienić na inną: jazdę na rowerze, pływanie czy fitness. Ważne, aby utrzymać umiarkowaną intensywność, która w praktyce oznacza lekkie przyspieszenie bicia serca.
Nie należy zapominać o ćwiczeniach siłowych, które powinny być wykonywane 2-3 razy w tygodniu przez około 20 minut. Należy je zacząć od rozgrzewki, która pozwoli uniknąć kontuzji. Jeśli chodzi o konkretne ćwiczenia, to mogą być to pompki, przysiady, podnoszenie hantli, czy rozciąganie taśm treningowych. Ciężary oraz liczbę powtórzeń należy oczywiście dostosować do swoich indywidualnych możliwości.
Oprócz powyższych aktywności, warto również pamiętać o rozciąganiu i ćwiczeniu równowagi (około 10 minut dziennie). Stanie na jednej nodze czy ćwiczenia rozciągające mięśnie karku, pleców, klatki piersiowej i nóg pozwolą zachować sprawność ruchową, zmniejszą dolegliwości bólowe oraz pozwolą unikać urazów spowodowanych np. przez upadki.
W zdrowym ciele, zdrowy duch
Często powtarza się, że wiek to tylko liczba. To prawda, pod warunkiem, że troszczymy się o zdrowie oraz utrzymanie sprawności fizycznej. Dzięki temu można cieszyć się podróżami, spacerami po górach czy jazdą na rowerze wśród leśnych ścieżek. Warto więc postawić na ruch, który pozwala w pełni czerpać z życia przez długie lata!