O czym powinny pamiętać osoby starsze podczas wypoczynku nad morzem?

Wypoczynek nad morzem to doskonały sposób na relaks, szczególnie latem. To także idealna okazja, aby cieszyć się ciepłem promieni słonecznych i jednocześnie ochłodzić się w morskich wodach. Aby taki wypoczynek przebiegał przyjemnie i bezpiecznie, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Kojący szum fal, przyjemny dotyk piasku pod stopami i gorące słońce – to wszystko brzmi jak recepta na doskonały relaks! Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, aby w pełni cieszyć się czasem spędzonym nad morzem.

Opalanie z rozsądkiem

Chociaż promienie słoneczne niosą dla nas wiele pozytywnych korzyści, to jednak ich nadmiar może również bardzo zaszkodzić. Dotyczy to zwłaszcza osób 60+ i właśnie dlatego powinny one w sposób szczególny pamiętać o kremach z filtrem UV. Pomogą one chronić przed szkodliwym działaniem słońca, uniknąć poparzeń czy nadmiernego wysuszenia skóry. Po opalaniu warto natomiast stosować krem nawilżający.

Opalania należy unikać w godzinach największego nasłonecznienia (11:00-15:00), gdy promienie są najbardziej intensywne. Odpoczywając na słońcu zawsze warto pamiętać o nakryciu głowy oraz dobrze jest mieć przy sobie turystyczny parasol plażowy. Dzięki temu możemy chronić się przed udarem oraz w razie konieczności znaleźć cień, który w gorące dni stanowi prawdziwe ukojenie.

No i pozostaje oczywiście kwestia odpowiedniego nawodnienia. Jest ono niezmiernie ważne dla osób starszych. Regularne picie wody podczas spędzania czasu nad morzem w upalny dzień pomoże uniknąć odwodnienia organizmu.

Kąpiel w morzu

Kąpiel morska to jedna z największych przyjemności lata, ale może być to również niemałe wyzwanie. Właśnie dlatego wybierając miejsce kąpieli, warto zwrócić uwagę na warunki panujące na plaży. Najlepiej wybierać te miejsca, które są nadzorowane przez ratowników i gdzie można uzyskać pomoc w razie potrzeby. Pamiętajmy również, że wchodzenie do wody powinno być stopniowe. Osoby starsze mogą mieć większe trudności z regulacją temperatury organizmu, dlatego powolne wejście do wody pozwoli ciału na dostosowanie się do jej temperatury.

Nigdy nie należy lekceważyć potęgi morza. Osoby o słabszej sprawności fizycznej powinny zdecydować się na pływanie w pobliżu brzegu, gdzie woda jest płytsza, a szansa otrzymania pomocy większa. Natomiast każdy, niezależnie od wieku i umiejętności pływackich, powinien unikać obszarów, gdzie mogą występować silne prądy morskie.

Świadomość kluczem do bezpieczeństwa

Oprócz przestrzegania powyższych zasad ogólnych, zawsze należy brać pod uwagę indywidualne predyspozycje. Przed podróżą warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ niektóre schorzenia mogą być przeciwwskazaniem do opalania czy kąpieli morskich. To oczywiście nie oznacza, że należy zrezygnować z wyjazdu nad morze. Uwzględniając dodatkowe zalecenia lekarskie wciąż można bowiem cieszyć się morską bryzą i niezapomnianymi widokami!

Kontakt
Jesteśmy do Twojej dyspozycji! Skontaktuj się z nami, aby uzyskać dodatkowe informacje lub wsparcie w planowaniu bezpiecznych podróży dla seniorów.
Skontaktuj się z nami

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci imienia, nazwiska oraz adresu e-mail, podanych w powyższym formularzu, przez Fundację Sensoria zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. Urz. UE z 4.5.2016 r. L 119, str. 1), w celu udzielenia odpowiedzi na złożone zapytanie. Oświadczam, że wszelkie dane osobowe zostały przeze mnie podane dobrowolnie i znam przysługujące mi prawo dostępu do treści moich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody.
    Korzystamy z zabezpieczenia reCaptcha: Prywatność i Warunki.